0 3 min 5 ay

Kazanan eserlerin tüketicilerin oylarıyla belirlendiği ve Türkiye’de 6. sefer gerçekleştirilen “Yılın Seçilmiş Ürünü” (YSÜ) programı kapsamında Nielsen’in yaptığı araştırmaya nazaran, Türk tüketicilerinin 84’ü piyasaya çıkan “yeni” eserleri denemeyi tercih ediyor. Tüketicilerin 80’i piyasaya çıkan yeni bir eseri satın alırken esere ilişkin fiyatın kararını etkilediğini tabir ediyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Gaziantep, Samsun, Malatya, Kayseri, Tekirdağ, Trabzon, Erzurum olmak üzere 12 vilayette 18-55 yaş aralığındaki 4.012 tüketiciyle yapılan araştırmanın sonuçlarına nazaran, 18-24 yaş kümesindeki tüketiciler yeni eserleri denemekte öteki yaş kümelerine nazaran daha istekli davranıyor.

“Güven” en kıymetli faktör

Türk tüketicilerinin yenilikçi eserlerden beklentileri dikkate alındığında, süratli tüketim eserlerinde eserin güvenilirliği birinci sırada yer alırken, sırasıyla eserin fiyatı ve beklentileri karşılıyor olması başka faktörler olarak öne çıkıyor. Yılın Seçilmiş Eseri logosu ise eser tanıtımına olumlu katkı sunuyor. Tüketiciler Yılın Seçilmiş Eseri logosu bulunan eserlere karşı daha fazla itimat duyuyor ve esere dair satın alma eğilimi artış gösteriyor.

Piyasaya çıkan yeni eser alma eğilimi

Araştırma sonuçlarına nazaran bayan tüketicilerin piyasaya çıkan yeni eserleri deneme oranının erkeklere daha yüksek olduğu istatistiklere yansıyor. Bayanların 87’si, erkeklerin ise 81’i piyasaya çıkan yeni eserleri denemeye açık olduklarını tabir ediyor.

Dijital mecralar satın alma davranışlarını etkiliyor

Araştırmada sunulan karşılıklara nazaran, yeni eserler hakkında farkındalık yaratmada en büyük rol dijital mecralara ilişkin. Toplumsal medya ve web dünyasının akabinde aile, iş ve arkadaş etrafı tüketici farkındalığını etkileyen faktörler olarak öne çıkıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir