0 6 min 5 ay

‘Patent sorunu kalksa insanlık tüm dünyaya aşı üretecek birikime sahip’

Aşıda dünya çapında adaletsiz bir dağılım olduğunu söyleyen Aydoğan, Okuyan’a adaletin nasıl sağlanacağını sordu. Okuyan adaletsizliğin yalnızca aşı konusunda olmadığını belirterek kelamlarına şöyle devam etti:

“Sağlık sistemi bütün dünyada piyasanın kontrolde. Özel sağlık kuruluşları, ilaç monopolleri… İşin içine ticaret ve paranın girdiği bir yerde halk sıhhatinden kelam etmek imkansız. Koronavirüs tabi özel bir durum, insanlığın son on yıllar içerisinde yaşadığı en değerli tehditlerden bir tanesi. Fecî bir tablo çıktı ortaya, bunun değerli nedenlerinden biri halk sıhhatini merkeze koyacak siyasetler üretemiyor devletler. Gelişmiş ülkeler, aşı sıkıntısında son derece bencilce parayı basıp şirketlerle anlaşıp kendilerine muhtaçlık fazlası aşı bağladılar ancak bu gerçekleşmedi. Zira bu patent problemi nedeniyle birkaç şirketin elinde üretim hakkı. Aslında bilimsel olarak bu aşı bütün insanlığın malı. Şimdiye kadarki bilimsel kazanımların sonucu olarak bugün bu aşı bulunabildi. Bunlara kimi şirketlerin el koyması dehşetli büyüklükte bir hırsızlık. Bunun bir öteki olumsuz sonucu ise bu şirketlerin gereğince üretim kapasitesinin olmaması. Yani patent haklarını ellerinde tutuyorlar ve daha fazlasını kimse üretmesin diyorlar. Halbuki bu patent hakkı ortadan kaldırılsa şu an kâfi ölçüde aşı üretilir. Bu doğrultudaki talepleri birinci defa biz ileri sürmedik, bu istikamette taleplerde bulunan birtakım devletler de oldu. Lakin komünist partiler birinci defa bunu toplu olarak lisana getiren bir güç olacak. Komünist partiler bütün dünyada sağlıkta, eğitimde özel kesime karşılar. Aslında biz genel olarak esasen sermayeye karşıyız ancak eğitim ve sağlık üzere dallarda özel şirketlerin olması, ilaç monopollerinin insan sıhhatine ait her cins politikayı belirlemesi vahim bir cinayet. Buna karşı bir teşebbüste bulunduk. Aslında patent sorunu kalksa üzerinden insanlık bütün dünya nüfusuna aşı üretecek kapasiteye sahip.”

‘İnsanlık bir avuç ilaç inhisarının oyuncağı olmuş durumda’

Aydoğan’ın yaygın aşılamanın yapılamamasıyla ilgili sorusuna Okuyan şöyle karşılık verdi:

“Türkiye’deki sayılar da bunu gösteriyor. Yeni bilgiler açıklanıyor, bir bölümün aşağıladığı Çin aşısının tesirinin yüksek olduğu açıklanıyor. Hastalığa yakalanma ,ağır hastalık ve vefat oranlarını aşağı indirdi. Lakin toplumun bir kısmı fakat aşı olabildi, bir kesiti şimdi bu hakka sahip değil, kimileri da iktidarın da sorumlu olduğu yıllardır aşıya dönük geliştirilen önyargı nedeniyle aşı olmadı. Bu tablo tehlikeli, zira nüfusun değerli bir kısmının aşı olması lazım. İkincisi, aşılama kampanyası yavaş ilerledikçe virüs mutasyona uğruyor, bilim insanları buna işaret ediyor. Tahminen de yürürlükteki aşıların hiçbirinin tesirli olmadığı bir noktaya ilerleyecek virüs. Hakikaten de insanlık bir avuç ilaç inhisarının oyuncağı olmuş durumda bu kadar değerli bir tehdit karşısında. Buna karşı tabiki komünistler kelamını söylecekti.”

Aydoğan geçmişte insanlığın bunu başarabildiğini belirterek, çiçek aşısı örneğini verdi. Bu örnek üzerine Okuyan’ın değerlendirmesi şöyle oldu:

“Şu andaki eksiklik Sovyetler üzere kamu çıkarlarını merkeze koyan bir ülkenin olmaması ne yazık ki. Sovyetler Birliği’nin varlığı ABD ve diğer ülkeleri düzgün davranmaya itiyordu ortalarındaki rekabet yüzünden. Küba çok küçük bir ülke, dünyadaki sağlık siyasetlerini belirleyemiyor, üstelik de Küba’nın ürettiği ilaçların, aşıların dünyaya ulaşmasını engelliyorlar. Küba’nın ürettiği birtakım ilaç ve aşıların Türkiye dahil öteki ülkelere ulaşması ABD tarafından engelleniyor. Hâlâ tıpkı problem, insan sıhhatiyle ilgili çok temel bir problemle karşı karşıyayız. Geçmişte bunların ne kadar kolay çözülebileceğini gösterdi insanlık fakat artık birtakım şirketler para kazanacak diye tıkandık kaldık. Hakikaten de içler acısı bir durum. İngiltere ve ABD’de biraz yol aldılar aşılama konusunda ancak Almanya, Fransa üzere ülkeler yerlerde sürünüyor. Zira koskoca Alman devleti birkaç tane ilaç şirketinin oyuncağı olmuş durumda, o şirketlere hizmet ediyor. Bizde de Sağlık Bakanlığı’nı özel hastane sahibi birine teslim etmiş durumdalar. Bütün dünyada ne yazık ki halk sıhhati şirketlerin elinde. Biz bunun bedelini ödüyoruz.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir