0 5 min 6 ay

Dünyada ve ülkemizde vefat nedenleri ortasında birinci sırada yer alan kalp krizi bayanlarda da süratle yaygınlaşıyor! Üstelik kalp krizinin erkeklerde ve bayanlarda farklı sinyal verdiğinin bilinmemesi nedeniyle birçok kişi bu sinyalleri yanlış değerlendirip hayatını kaybedebiliyor. Meğer birinci 2 saatte tedaviye başlanan hastalarda, kalp kası hasarı ve vefat oranlarının daha düşük olduğunu vurgulayan Acıbadem Dr. Şinasi Can (Kadıköy) Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Refik Erdim, “Kalp krizi belirtileri erkeklerde ve bayanlarda benzerlik gösterse de birtakım değerli farklılıklar bulunmaktadır. Fakat bayanlarda kalp krizi başlangıç şikayetlerinin daha bilinmeyen olması sebebiyle kalp krizi tanısı daha geç koyulmakta ve mevt oranları daha yüksek olmaktadır. Bu nedenle kalp krizinin bayanlardaki sinyallerinin gerçek bilinmesi ve bu belirtiler olduğunda hastaların çok süratli bir halde hastaneye başvurması çok değerlidir.” diyor. Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Refik Erdim, 12-18 Nisan Kalp Sıhhati Haftası kapsamında yaptığı açıklamada, bayanlarda ve erkeklerde kalp krizi sinyallerini anlattı, kıymetli ihtarlar ve tekliflerde bulundu.

Erkeklerde kalp krizinin 4 sinyali

  1. Göğüs ağrısı kalp krizi sırasında hem bayanlarda hem erkeklerde en sık gözlenen bulgudur. Bu ağrı göğüs kafesinin ortasında geniş bir alanda ekseriyetle sırta ve sol kola yayılımı olan sıkıştırıcı stilde bir ağrıdır. Hastaların birçok tarafından göğüs kafesinin büyük bir yükle sıkıştırılması ve beraberinde nefes darlığı gelişmesi olarak tanım edilir.
  2. Göğüs ağrısı olmaksızın her iki kol ve omuzda ağrı olması, çene yahut karın ağrısı olması kalp krizi hastalarında gözlenebilir.
  3. Göğüs ağrısı ile bir arada yahut tek başına nefes darlığı bulgusu bayanlarda daha sık gözlense de erkeklerde de ani başlangıçlı nefes darlığı kalp krizinin birinci bulgusu olabilir.
  4. Soğuk terleme ve vefat korkusu hem bayanlarda hem erkeklerde kalp krizi sırasında göğüs ağrısı ile bir arada gözlenebilir. Bu şikayet kalp krizinin en kıymetli bulgularından biridir ve acil hastaneye başvurmayı gerektirmektedir.

Bayanlarda kalp krizinin 4 sinyali

  1. Göğüs ağrısı bayanlarda da en sık gözlenen bulgu olmasına karşın erkeklerden daha farklı olarak bu ağrı kalp krizinden günler evvel hafif şiddette başlayıp sonrasında şiddetli hale gelebilir. Bayanlarda göğüs ağrısı sıkıştırıcı usulde olabileceği üzere hastalar tarafından yanma halinde de tanım edilebilir. Göğüs ağrısı ile birlikte sırt ağrısı yakınması bayanlarda erkeklere nazaran yaklaşık 3 kat daha fazla görülmektedir. Yeniden erkeklerde çoklukla ağrı sol kola yayılırken bayanlarda her iki kola yahut sol alt çeneye hakikat yayılabilir.
  2. Bayanlarda daha sık gözlenen öbür bulgu ise göğüs ağrısı olmaksızın ani gelişen çok yorgunluk ve halsizlik yakınmasıdır. Bilhassa istirahatte yahut çok hafif hareketle ortaya çıkan bu şikayet ile birlikte göğüste yük hissi de varsa kesinlikle hastaneye başvurulmalıdır.
  3. Halsizlik ve baygınlık hissi kalp krizinin başlangıcında tansiyon ve nabız düşüklüğüne bağlı olarak bilhassa bayanlarda daha sık gözlenmektedir.
  4. Yeniden her iki cinsiyette gözlense de mide ağrısı, midede yanma, gaz ve şişkinlik üzere şikayetler bilhassa kalbin alt duvarını tutan kalp krizlerinde bayanlarda erkeklere nazaran 2 kat daha sık gözlenmektedir. Bu şikayetler mide şikayeti ile karıştırılarak tedavide gecikmelere yol açabilir. Bu sebeple bilhassa kardiyak risk faktörleri olan hastalarda gaz, şişkinlik ve mide ağrısı varsa kalp krizi ihtimali kesinlikle düşünülmelidir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir