0 5 min 6 ay

Rahim ağzı enfeksiyonlarında sıklıkla karşılaşılabilen HPV virüsünün cinsel yolla bulaşmasının yanı sıra el teması yahut ıslak yüzeylere temas ile de bulaşabileceği bilinmektedir. Virüs partiküllerinin cinsel bağ yahut başka temas yollarıyla rahim ağzına ulaşması, enfeksiyon oluşması için kâfi değildir. Hastaların en sık sorduğu sorulardan birisi, bu enfeksiyonun kansere neden olup olmayacağıdır. Bu sorunun yanıtını verebilmek için öncelikle HPV virüsünün nasıl enfeksiyon yaptığını bilmek gerekli.

Rahim ağzını kaplayan çok katlı epitel katmanındaki hasarlı alanlardan en taban kısmına yanlışsız kâfi sayıda virüs ulaşırsa, bu katmandaki hücrelere girebilmektedir. Burada birinci olarak hücrenin sitoplazma denilen hücre boşluğunda bekleyen virüsler, uzun bir müddet bu halde bekleyebilirler. Enfekte hücrelerin hücre çekirdeğine genetik gerecini entegre etmesi sonrasında, epitel hücreleri virüsün genetiğini denetimsiz halde çoğaltmaya başlayabilirler.

Birden fazla hücre bu kademede bedenin bağışıklık sistemi hücreleri tarafından tanınarak yok edilir. Buna hücresel bağışıklık sistemi aktivitesi denilmektedir. Şayet bağışıklık sistemi hücreleri bu basamakta durduramazsa, vakitle enfekte hücreler rahim ağzı yüzeyine yanlışsız ilerleyerek virüs genetiği ile dolu hücrelerin rahim ağzı salgılarına geçişine neden olabilir. Bu formda bayanlar da erkeklere HPV virüsünü bulaştırabilmektedir.

Jinekoloji ve Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. ERALP BAŞER, “Human papillomavirus (HPV) enfeksiyonu ne kadar uzun mühlet rahim ağzında kalıcı olursa, kanser öncüsü lezyon oluşması riski o kadar artmaktadır. ”

HPV virüsü ile ilgili açıklama ve tavsiyelerde bulunan bulutklinik tabiplerinden Jinekoloji ve Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. ERALP BAŞER, bu virüs ile karşılaşan şahısların kıymetli bir kısmı, kısa müddette bu virüsü hücresel bağışıklık sistemleri sayesinde bedenden atmaktadırlar. Bu müddet ekseriyetle en fazla 2 yıl civarıdır. Şayet HPV virüsü 2 yıldan daha uzun müddet kalıcı oluyorsa, rahim ağzında kanser öncüsü durum geliştirme riski de bu müddetle hakikat orantılı olarak artabilir.

HPV enfeksiyonu ile ilgili bilinmesi gereken en kıymetli bahislerden birisi, bu enfeksiyonun yalnızca epitel katmanında sonlu olduğudur. Yani HPV virüsü kana karışmaz. Herpes virüsü üzere hudut lifleri boyunca ilerleyerek omurilikte kalıcı olmaz. HPV’nin uzun müddet kalıcı olmasının önüne geçmek için en kıymetli tedbirlerin başında hücresel bağışıklık sistemini güçlendirmek yer almalıdır. Bunun için genel olarak sağlıklı hayat kurallarına dikkat edilmesi en değerli kurallardır. Sağlıklı bir beslenme planı izlenmesi. sigaradan uzak durulması, vitamin D ve çinko takviyelerinden faydalanılması sıklıkla önerdiğimiz yaklaşımlardır. Bu yaklaşımla hastalarımızın en az 80’inde 2 yıl içerisinde HPV virüsünün bedenden büsbütün temizlendiğini gözlemliyoruz. Özetleyecek olursak, HPV virüsü bedene yerleşmeyen ve gerekli önlemler alındıktan sonra bedenden büsbütün atılabilen bir virüstür. Size bu virüsten korunmak için gerekli tedbirleri almanın ve denetimleri aksatmamanın yanında en küçük bir kuşkuda süratlice uzman bir doktora danışmak düşüyor.dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir