0 9 min 6 ay

İş dünyasının sürdürülebilir kalkınma konusundaki farkındalığını ve tesirini artırmak hedefiyle BM Sürdürülebilir Kalkınma Maksatları çerçevesinde hareket eden EGİAD Ege Genç iş İnsanları Derneği, üyelerine bu alanda yol haritası sunmak üzere üyeleriyle Sürdürülebilirlik başlığı altında bir ortaya geldi. Toplantının konuk konuşmacısı Mazars İstikrar CEO’su ve Sürdürülebilirlik Elçisi, TÜSİAD Girişimcilik ve Gençlik Yuvarlak Masa Lider Yardımcısı Dr. İzel Levi Coşkun oldu.

EGİAD, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı tüzüğüne alarak bu alandaki faaliyetlerini resmileştirerek yeniden bir unsur imza attı. Buna nazaran, “Yoksulluğu ortadan kaldırmak, gezegenimizi korumak, ekonomik eşitsizlikle başa çıkmak, endüstrileşme, teknolojik ilerleme ve sorumlu üretimi desteklemek, sürdürülebilir tüketimi dengelemek ve tüm insanların barış ve refah içinde yaşamasını sağlamak” prensiplerini benimseyerek ve üyelerine bu maksatlara uygun faaliyette bulunmalarını önererek örnek olmayı başardı. Bu kapsamda birinci aktifliğini “Sürdürülebilirlik Pekala Neden?” başlığıyla gerçekleştiren EGİAD, iş dünyası paydaşları ile sürdürülebilir kalkınma gündemini masaya yatırdı. Sürdürülebilir kalkınma alanındaki araştırmalarıyla tanınan Dr. İzel Levi Coşkun, “Sürdürülebilirlik için, kurumlar yalnızca kendi çıkarlarını düşünmemeli. Bütün sistemin çıkarı düşünülmeli. Sürdürülebilirlik lakin bu türlü sağlanır” bildirisini verdi.

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Emelleri Rotamız

Birleşmiş Milletler’in yoksulluğu ortadan kaldırmak, gezegeni korumak ve tüm insanların barış ve refah içinde yaşamasını sağlamak için yaptığı global aksiyon davetini temel alan aktifliğin, açılış konuşmasını EGİAD İdare Şurası Lideri Alp Avni Yelkenbiçer yaptı. Yelkenbiçer, sürdürülebilirliğin toplumsal yapının ve iş dünyasının vazgeçilmez ögesi olduğunu belirterek, etrafa, paylaşıma, geri dönüşüme, sorumlu üretim ve sorumlu tüketime kimsenin yüz çeviremeyeceği bir noktaya gelindiğine dikkat çekti. EGİAD’ın genç bir tertip olarak öncülük rolünü yerine getirmesi gerekliliğiyle hareket ettiklerini vurgulayan Yelkenbiçer, “İşleyişin bütüncül bir biçimde devam edebilmesi ve gelecek nesillere sorumluluğumuzu yerine getirmek açısından sürdürülebilir bedelleri rotamız haline getirmemiz zorunludur. Daha yaşanabilir bir dünyaya ulaşmak için atmamız gereken adımları ortaya koymamız gerekmekte. Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları; 2030 yılına kadar dünya genelinde yoksulluğu sona erdirmek, eşitsizlik ve adaletsizlikle gayret etmek ve iklim değişikliğinin üstesinden gelmek maksatlarını kapsıyor. Her alanda kalkınma sağlayamadığımız sürece ekonomik büyüme ve sürdürülebilirliği teminat altına almamız mümkün görünmüyor. Biz de EGİAD olarak Sürdürülebilir Kalkınma Gayelerini en küçük üniteden, bireyden, iş dünyasından ve şirketlerimizden başlatarak toplum geneline yayma amacındayız. İdarede olduğumuz 2 sene müddetince bu mevzuların takipçisi olacağız” dedi.

Gelecekten Borç Alarak Bugünü Yönetmeye Son Vermeliyiz

Sürdürülebilirlik konusunun bundan 10 sene evvel dünya gündeminin “dilek ve temenniler” kısmında yer aldığını hatırlatan Yelkenbiçer, Covid 19 ile birlikteyse sürdürülebilirliğin herkesin ana gündem unsuru olduğuna vurgu yaparak, “Makine üzere çalışan ve gereksinimimiz olan her şeyi 100 metre ötedeki marketten tedarik edebildiğimiz, istediğimiz vakit istediğimiz yere gidebildiğimiz günler bir anda sona erdi. Şirketler açısından bakıldığında da üretim için gereksinim duyduğumuz her şeyi internetten bulup, dünyanın her yerinden ithal edebiliyorken, bir anda musluklar kapandı. Lokal olanın, ulusal iktisadın ve daha da kıymetlisi “yaşamsal kaynaklar” olan su, tarım, sağlık üzere hususların değerini hatırladık. Covid 19 bizi birebir vakitte büyük bir yüzleşme noktasına da getirdi. Artık maliyetler değil pahalar üzerinden hareket etmemiz gerekiyor. Kararlarımızı alırken öncelikle çalışanlarımızın sıhhatini düşünüyoruz. Artık “tedarikçilerimiz ve müşterilerimiz” den çok “partnerlerimiz” diyeceğimiz bir devir başlamak zorunda. Zira tıpkı ekosistemde yaşıyoruz ve bugün birbirimize her zamankinden daha çok gereksinimimiz var. “Bütünün menfaati”, toplumsal kalkınma, yereli güçlendirme ve dayanışma görevimiz var. Tekrar bedeller üzerinden bakarak kaynaklarımızı tüketmek değil, onları yine iktisada kazandırma yaklaşımını benimsemek zorundayız. Gelecekten borç alarak bugünü yönetmeye bir son vermemiz gerekiyor; attığımız adımlar çocuklarımızın geleceğini karartmamalı!” dedi.

Covid İnsanlığa SOS Sinyali Veriyor

Mazars İstikrar CEO’su ve Sürdürülebilirlik Elçisi, TÜSİAD Girişimcilik ve Gençlik Yuvarlak Masa Lider Yardımcısı Dr. İzel Levi Coşkun ise, pandemi şartlarında şiddetli bir periyottan geçildiğine dikkat çekerek, “Bu süreçte, liderliğin ne kadar kritik olduğunu ve toplumların inanç veren başkanlara ne kadar muhtaçlık duyduklarını fark ettik. Covid insanlığa bir SOS sinyali veriyor. Sanki konfor alanlarımızı terk edip tüketim alışkanlıklarımızı değiştirebilecek miyiz? Ben değil, biz diyebilecek miyiz? Yoksa eski olağan dediğimiz lakin tüm dünyayı topyekün buhrana sokan iş yapış formlarına geri mi döneceğiz? STK’ların burada dengeleyici bir rolü var. Bilhassa kurumlara hitap eden EGİAD üzere STK’ların daha sürdürülebilir bir gelecek ismine paydaşlarına ışık tutması, taraf göstermesi gerekiyor. Bundan bu türlü finansal olan kadar olmayan dataların de ehemmiyet arz ettiği çok daha kapsayıcı bir iş dünyasına muhtaçlığımız var. Kurumların yalnızca kendi çıkarlarını maksimize ettikleri ve büyüme yoluyla daima karını arttırmayı amaçlayan bir yapıdan, toplumun ve etrafın çıkarlarını da gözettikleri bir yapıya dönüşmeleri ve elde ettikleri finansal getiri ile çevresel ve toplumsal tesirlerini dengelemeleri gerekiyor. Finansal ölçüm yapmayı çok âlâ biliyor olabiliriz. Lakin bundan sonra attığımız her adımda, aldığımız her kararda karbon emisyonları, güç tüketimi, su tüketimi üzere çevreyi, eğitim, eşitsizliklerin azaltılması, kalite, etik, barış ve adalet üzere toplumu etkileyen mevzularda da ölçüm yapmak, tesir alanımızı gelecek jenerasyonlara daha yaşanabilir bir dünya bırakmak ismine müspete döndürmek zorundayız. Ne yapacağımız kadar, şu anda ne yaptığımız da büyük bir ehemmiyet taşıyor. Zira vaktimiz çok sonlu. Sürdürülebilirlik konusunu ajandasının en üstüne yerleştiren ve vizyonunu bu bakış açısıyla şekillendiren EGİAD’ı yaklaşımı münasebetiyle tebrik ediyor ve iş dünyasına taraf veren öbür STK’lara örnek olmasını diliyorum” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir